۰
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم :

امامت امام معصوم(ع) شعبه‌ای از ولایت خدا و توحید است

قم نیوز: عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: از نظر کلامی و اعتقادی باید در کنار توحید و نبوت، امامت را جزو اصول دین قرار داد و در واقع "ولایت حق و امامت امام معصوم" شعبه‌ای از ولایت خدا و شعبه‌ای از توحید است.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم : امامت امام معصوم(ع) شعبه‌ای از ولایت خدا و توحید است
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم : امامت امام معصوم(ع) شعبه‌ای از ولایت خدا و توحید است
به گزارش قم نیوز آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست اظهار داشت: جایگاهی که امامت و ولایت در متون دینی و شیعه دارد بسیار با ارزش و از اهمیت بالایی برخوردار است.

"امامت" جزو اصول دین است

وی با بیان اینکه "امامت" جزو اصول دین است افزود: از نظر کلامی و اعتقادی باید در کنار توحید و نبوت، امامت را جز اصول دین قرارداد و در واقع "ولایت حق و امامت امام معصوم" شعبه‌ای از ولایت خدا و شعبه‌ای از توحید است و کسی نمی‌تواند مدعی باشد که من توحیدم کامل است  و نسبت به ولایت و امامت بی‌طرف بوده و یا نظر مخالف دارم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: معتقد نیستیم که در فقه باید چنین رفتاری باشد چون اگر فقه را جز اصول دین تلقی کنیم احکامی پیدا می‌کند و کسانی که ولایت و امامت را با باور شیعی قبول ندارند از جز مسلمانان خارج می‌شوند و این موضوع را فقه شیعه تحمل نمی‌کند، دیگران مسلمان هستند و خون، جان و مال آن‌ها محترم است و اگر فوت کنند باید در قبرستان مسلمانان دفن شوند ولی از نظر کلامی نسبت به یکی از اصول دین غفلت کردند.

استاد حوزه علمیه با تأکید بر اینکه امامت جز اصول دین است و از قرآن و روایات درباره این مطلب شاهد وجود دارد، عنوان کرد: این موضوع عجیب است که از روایات اهل سنت نیز در این زمینه سند وجود دارد و فقط باور شیعی نیست و دیگران نیز اگر به تراث خود توجه کنند باید این باور را پیدا می‌کردند ولی پیدا نکرده و فاصله گرفتند.

امامت و ولایت در پژوهش‌های علمی و برنامه‌های زندگی مورد تأکید باشد

علیدوست تصریح کرد: هنگامی‌ که اصول دین را می‌شماریم امامت نیز جزو آن است، رفتار ما با این اصل و پدیده باید رفتار با اصول دین باشد و اگر صحبت و برنامه‌ریزی می‌کنیم و هر اقدامی که انجام می‌دهیم  چه در زمینه پژوهش و علم و رفتار باید به امامت و ولایت نگاه کرد.

وی ادامه داد: قدمی خوبی برداشته شد و از عید قربان تا عید غدیر به‌عنوان دهه امامت و ولایت قلمداد شده است، متأسفانه گاهی از یک‌ طرف تقصیراتی صورت می‌گیرد به‌گونه‌ای که شخصی هنگامی‌ که از امام معصوم(ع) صحبت می‌کند گویا از عالم بزرگ صحبت می‌کند در حالی‌ که اعتقاد داریم ائمه معصومین(ع) حسابشان جدا است، بشر هستند و می‌توانند اسوه باشند ولی نباید در حد عالمان بزرگ تنزل بدهیم.

در زمینه معرفی و تبیین جایگاه اهل‌بیت(ع) غلو نشود

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه گاهی برخی افراد درباره معصومین(ع) غلوهای بزرگی انجام می‌دهند، افزود: برخی از مداحان به صحنه‌هایی ورود پیدا می‌کنند که غلو می‌شود و باید به‌ شدت پرهیز کرد، ممکن است که مطلبی درست باشد ولی اثباتا آیا می‌توان آن را در دنیای امروز جا انداخت؟

استاد حوزه علمیه گفت: اینکه گفته می‌شود معصومین(ع)  به‌صورت طبیعی متولد نمی‌شوند و از پهلوی مادر متولد می‌شوند اولا  این حرف از کجا و کدام سند گفته می‌شود و مگر کسی طبیعی دنیا بیاید نقص است که حتماً باید از پهلو دنیا بیاید که کمال باشد و از این موضوع گذشته آیا می‌توان این موضوعات را در دنیای بهانه‌گیر امروز مطرح کرد.

علیدوست با اشاره به اهمیت حرکت در مسیر معصومین(ع) و الگوگیری از ائمه(ع) خاطرنشان کرد: در هر صورت باید اهل‌بیت(ع) را آن‌ گونه که هستند معرفی و بیان کرد، متأسفانه برخی افراد هنگاهی که صحبت می‌کنند عقل خود را به مرخصی می‌فرستند و نسبت به جایگاه معصومین(ع) غلو می کنند.

انتهای پیام/ 137
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۰۰
کد مطلب: 90613
مرجع : خبرگزاری تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *