ماسک در قم گران می‌شود/کاهش یک سومی ظرفیت تولید ماسک به علت کمبود مواد اولیه‌

خبرگزاری تسنیم , 26 تير 1399 ساعت 19:23

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: قیمت ماسک در استان‌های دیگر ۱۳۰۰ تومان و در قم ۱۰۰۰ تومان و در جهت همسان‌سازی در سطح کشور برنامه‌هایی در دست اقدام است.


به گزارش قم نیوز محمود سیجانی امروز در چهل و پنجمین جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان قم در سالن جلسات استانداری اظهار داشت: ظرفیت‌سازی در جهت تولید ماسک انجام‌شده و در حال حاضر 14 واحد صنعتی و صنفی با تولید روزانه 550 هزار عدد ماسک وجود دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم افزود: کمبود مواد اولیه، تولید ماسک در قم را به یک‌سوم ظرفیت واقعی رسانده است، به‌طوری‌که در عمل تنها 150 تا 160 هزار ماسک به‌صورت روزانه توسط این واحدها تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه نیاز استان بر اساس مصوبات 250 هزار ماسک در طول روز است، ابراز کرد: در برخی از استان‌ها در افزایش سه برابری ماسک، ظرفیت‌سازی شده است.

سیجانی بیان کرد: در حال حاضر با ظرفیت‌سازی ایجادشده در کشور میزان تولید ماسک از روزی 6 میلیون عدد در هفته قبل به 11 میلیون ماسک افزایش‌یافته است.

وی با تأکید بر اینکه کمبود ماسک صنعتی نیاز به افزایش ظرفیت کارگاهی داشته و برای تولید ماسک خانگی در قم نیازمند ظرفیت‌سازی هستیم، عنوان کرد: با همراهی معاونت غذا و دارو می‌توان بخش خانگی در تولید ماسک را به ظرفیت صنعتی اضافه کرد و در تنظیم بازار ماسک به موفقیت رسید.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: تأمین مواد اولیه در روند تولید کارگاهی به بسیج اصناف کشور واگذارشده و در تولید ماسک سه لایه و پارچه‌ای با اتحادیه خیاطان مذاکراتی کرده‌اند.

سیجانی ادامه داد: الزام در استفاده از ماسک، تقاضا را در بازار افزایش داده و باید در تأمین مواد اولیه و تولید و توزیع، تمهیدات لازم اندیشیده شود.

وی تصریح کرد: قیمت ماسک یکی از دغدغه‌های مهم است و برای تعدیل بازار، تعرفه‌هایی اعلام‌شده که با نظارت در دستور کار قرار دارد، در حال حاضر قیمت استان قم با استان‌های دیگر فرق دارد و قیمت را به تعادل رساندیم، بااین‌حال قیمت نسبت به استان‌های دیگر کمتر است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: قیمت ماسک در استان‌های دیگر 1300 تومان و در قم 1000 تومان و در جهت همسان‌سازی در سطح کشور برنامه‌هایی در دست اقدام است.

وی افزود: تأمین ماسک با صمت است و توزیع در اختیار کمیته توزیع و نظارت در فرمانداری است که بخشی را در به کادر پزشکی و درمانی و بخش دیگر در ادارات و سازمان‌های عمومی قرار می‌دهند.

سیجانی عنوان کرد: همچنین بخش عمده‌ای از ماسک توسط پیمان دارو در اختیار داروخانه‌ها قرار می‌گیرد، به‌تازگی نیز فهرست داروخانه‌ها اعلام و سهمیه مشخص داده‌اند و توزیع را در ساعت ویژه‌ای انجام می‌دهند.

وی بیان کرد: نظارت دقیقی بر تولید و توزیع وجود دارد و به‌زودی در صورت تأمین مواد اولیه شاهد جهش در تولید ماسک در کشور هستیم، هرچند تنها 2 مجموعه توان تولید مواد اولیه را در سطح کشور دارند و با کمبود مواجه هستیم.

انتهای پیام/ 137


کد مطلب: 90194

آدرس مطلب: http://qomnews.ir/news/90194/ماسک-قم-گران-می-شود-کاهش-یک-سومی-ظرفیت-تولید-علت-کمبود-مواد-اولیه

قم نیوز
  http://qomnews.ir