۰

‌30 هزار هکتار از مناطق ‌مختلف قم به ملخ‌های بومی آلوده شدند

قم نیوز: رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با بیان اینکه حدود ۳۰ هزار هکتار از مراتع استان به‌شدت آلوده به ملخ‌های بومی هستند، گفت: تاکنون هزار هکتار از مراتع قم آفت زدایی و پاک‌سازی‌شده است.
‌۳۰ هزار هکتار از مناطق ‌مختلف قم به ملخ‌های بومی آلوده شدند
‌۳۰ هزار هکتار از مناطق ‌مختلف قم به ملخ‌های بومی آلوده شدند
به گزارش قم نیوز عباس پورمیدانی در جمع خبرنگاران، با اشاره به طغیان و هجوم حجم وسیعی از ملخ‌ها به استان اظهار داشت: امسال به دلیل افزایش بارندگی، شاهد افزایش ملخ در مراتع استان بودیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم افزود: پوشش گیاهی مناسب مراتع به علت افزایش بارندگی‌ها، این نقاط را آماده تخم‌گذاری و تکثیر ملخ‌ها کرده و انتظار بود که با طغیان و هجوم خیلی وسیعی از ملخ‌ها در استان مواجه باشیم.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه انتظار داشتیم با طغیان ملخ‌ها در سال جاری مواجه باشیم درنتیجه قبل از عید شروع به پایش مراتع استان کرده و مناطقی که بیشتر امکان تخم‌گذاری وجود داشت و شرایط مناسبی برای طغیان ملخ‌ها بود را شناسایی کردیم.

پورمیدانی با بیان اینکه حدود 30 هزار هکتار از مراتع استان قم به‌شدت آلوده به ملخ‌های بومی بودند، افزود: مبارزه با ملخ بومی در حدود هزار هکتار از مراتع قم صورت گرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم تأکید کرد: از جهت امکان مبارزه و به لحاظ زیست‌محیطی امکان مبارزه شیمیایی با آفت‌ها در عرصه منابع طبیعی فراهم نیست اما به دلیل وضعیت خاص استان و جذب نوری که انجام می‌شود درنتیجه کمربند اطراف شهر که حدود 8 هکتار بود را برای مبارزه با این آفت‌ها شناسایی کردیم.

وی با بیان اینکه نقاط شناسایی‌شده مناطقی بودند که در آن‌ها تراکم زیادی از ملخ‌ها وجود داشت، ادامه داد: با حداقل استفاده از سموم به مبارزه با این آفت‌ها پرداختیم که در کل 400 هزار پوره در هر هکتار بود که همه بومی بودند.

پورمیدانی با بیان اینکه جذب نور سبب حرکت ملخ‌ها به سمت شهر می‌شود، ابراز کرد: این ملخ‌ها در هر منطقه که حرکت کرده‌اند مبارزه صورت گرفته و تاکنون هزار هکتار از مراتع قم پاک‌سازی و آفت زدایی شده است، درواقع این مبارزه مستمر با هدف جلوگیری از ورود ملخ‌ها به داخل شهر و مناطق مسکونی بوده است.

انتهای پیام/ 137
شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۳
کد مطلب: 89096
مرجع : خبرگزاری تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *