۰
معاون محیط‌ زیست قم:

توسعه شبکه فاضلاب در قم با بررسی جوانب زیست‌محیطی باشد

قم نیوز: معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست قم گفت: توسعه شبکه جمع‌آوری فاضلاب در مناطق مختلف شهر قم باید با نگاه همه‌جانبه زیست‌محیطی باشد تا از آسیب‌های احتمالی به منابع آبی زیرزمینی جلوگیری شود.
توسعه شبکه فاضلاب در قم با بررسی جوانب زیست‌محیطی باشد
توسعه شبکه فاضلاب در قم با بررسی جوانب زیست‌محیطی باشد
به گزارش قم نیوز سید احمد شفیعی بیان کرد: بر اساس بررسی‌های کارشناسی انجام‌شده، فاضلاب شهری نقش مهمی در جبران سطح آب برداشت‌ شده از سفره‌های زیرزمینی دارد و جمع‌آوری آن باید با لحاظ جوانب مختلف باشد.

وی افزود: معمولا سفره‌های زیرزمینی دردشت‌هایی که شهرهای بزرگ بر روی آن قرار گرفته‌اند وضعیت بهتری دارند که علت آن را باید در تغذیه سفره‌ها از محل فاضلاب شهری دانست.

وی ادامه داد: بنابراین جمع‌آوری فاضلاب در مناطق مختلف شهر قم باید به‌گونه‌ای باشد که علاوه بر رفاه همشهریان به روند تغذیه سفره‌ها از این محل نیز، آسیب وارد نکند.

شفیعی گفت: جبران حجم آب مصرف‌ شده از سفره‌های زیرزمینی توسط فاضلاب،‌ نقش بسزایی درجلوگیری از فرونشست زمین دارد و به همین دلیل نباید جمع‌آوری فاضلاب شهری در همه مناطق به‌صورت کامل صورت گیرد.

وی بیان کرد: اگر با توسعه شبکه فاضلاب و تغذیه نشدن سفره‌ها از این محل، دشت‌هایی که شهرهای ما بر روی آن قرارگرفته‌اند دچار فرونشست شوند، بحران به‌مراتب شدیدتر از فرونشست زمین در بیابان‌ها خواهد بود.

وی ادامه داد: فرونشست زمین تمام زیرساخت‌های شهری،‌ تاسیسات،‌ ساختمان‌ها و همه مراکز ایجادشده را تهدید می‌کند، بنابراین در مدیریت منابع آبی زیرزمینی باید به بهترین صورت عمل کرد.

انتهای پیام/ 110
شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۸
کد مطلب: 85497
مرجع : خبرگزاری ايرنا
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *