۰

استان قم به 10 ایستگاه سنجش آلودگی هوا نیاز دارد

قم نیوز: مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قم با بیان اینکه استان به ده ایستگاه سنجش آلودگی هوا نیاز دارد، گفت: در حال حاضر دو ایستگاه فعال و یک ایستگاه غیرفعال در استان داریم و تا سال آینده یک مورد دیگر هم ایجاد می‌شود.
استان قم به ۱۰ ایستگاه سنجش آلودگی هوا نیاز دارد
استان قم به ۱۰ ایستگاه سنجش آلودگی هوا نیاز دارد
به گزارش قم نیوز سید رضا موسوی مشکینی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان برگزار شد، آمایش و پایش را دو رویکرد اصلی این سازمان عنوان کرد و اظهار داشت: نوع نگاه این سازمان در آمایش توسعه پایدار بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قم با بیان ویژگی‌های خاص جغرافیایی و مذهبی استان قم گفت: در حال حاضر با یک کلان‌شهری که یک‌میلیون و 250 هزار نفر جمعیت و بالاترین ضریب شهرنشینی را دارد، مواجه هستیم.

وی بیان کرد: جانمایی فعالیت‌ها در استان قم به نحوی بوده که محورهای استان مملو از فعالیت‌های صنعتی هستند و این مسائل در نظر گرفتن آمایش سرزمین در برنامه‌ریزی‌ها را صدچندان می‌کند.

موسوی مشکینی با تأکید بر لزوم در نظر گرفتن پایش در برنامه‌ریزی‌ها ابراز کرد: در آذرماه امسال، حدود 200 مورد پایش روزانه داشته‌ایم، 30 مورد اخطار به صنایع آلاینده داده‌ایم و حتی 33 مورد را به‌عنوان صنایع آلاینده اعلام کرده‌ایم.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قم از تشکیل ستاد ساماندهی ضایعات با همکاری شهرداری خبر داد و اظهار داشت: یک مورد آلاینده در منطقه سلفچگان شناسایی‌شده است، همچنین سه مورد پایش شبانه در سلفچگان و  9 مورد پایش شبانه در شهر قم انجام‌شده و 9 پرونده به مراجع قضایی معرفی‌شده است.

وی با اشاره به افتتاح یک ایستگاه سنجش آلودگی هوا در قم اظهار داشت: تا پارسال و یک سال قبل تر اعلام می‌کردیم که تنها کلان‌شهری هستیم که به‌صورت جدی درگیر آلودگی هوا نیستیم، اما اتفاقی که امسال افتاد نشان داد که خطر بیخ گوش ما بوده و باید آلودگی هوا را جدی بگیریم.

موسوی مشکینی در مورد اجرا نشدن قانون هوای پاک در قم نیز گفت: قانونی نسبتاً خوب و جامع بوده و بخش قابل‌توجهی از آیین‌نامه‌های این قانون نیز ابلاغ‌شده است، برای آن بودجه خاصی در نظر گرفته نشده و این قانون بنا به دلایلی در قم اجرایی نشده است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قم مطرح کرد: در خارج از رده کردن موتورسیکلت‌ها توفیقی حاصل نشده است و مجوز پلاک گذاری برای همان موتورهای قدیمی را مجدد اخذ کرده‌اند.

وی با بیان اینکه در محیط‌زیست شهری هنوز نتوانسته‌ایم همگرایی لازم را داشته باشیم، تصریح کرد: در ماده 16 قانون هوای پاک بحث به‌کارگیری کارشناسان هوای پاک مطرح بود مبنی بر اینکه واحدهای صنعتی بالای 50 نفر باید یک کارشناس به کار بگیرند اما این واحدها در استان قم زیاد نیستند.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قم در حال حاضر بیش از 300 هزار موتورسیکلت در قم در حال تردد هستند که یکی از موارد جدی ایجاد آلودگی هوا بوده و باید فکر جدی برای آن شود.

موسوی مشکینی مطرح کرد: بخش صنعت عموماً از سوخت پاک استفاده می‌کنند، ما در شهرک‌های صنعتی بعضاً شاهد هستیم که سوخت آن‌ها استاندارد است اما وقتی به‌صورت کارشناسی و محیطی شهرک را بررسی می‌کنیم اثرات تجمعی این شهرک دارای بار آلودگی است.

وی در ارتباط با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد با سازمان محیط‌زیست هم گفت: انتظارمان این است که تشکل‌های مردم‌نهاد مشارکت بیشتری با ما داشته باشند و به مسائل چالشی استان بیشتر بپردازند، اما در عمل این‌گونه نبوده است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قم با بیان نداشتن مطالعات زیست‌محیطی در بهره‌برداری از دریاچه نمک عنوان کرد: در ارتباط با طرح‌های ارائه‌شده پیرامون ایجاد راه دسترسی به دریاچه، نگرانی‌هایی داریم که باید برطرف شود.

موسوی مشکینی با تأکید بر لزوم داشتن پیوست زیست‌محیطی ایجاد راه دسترسی دریاچه نمک قم خاطرنشان کرد: با توجه به بافت باتلاقی دریاچه، ایجاد راه دسترسی خیلی کار ساده‌ای نیست و سازمان حفاظت محیط‌زیست خیلی خوش‌بین نیست.

وی در پایان با بیان اینکه استان قم به ده ایستگاه سنجش آلودگی هوا نیاز دارد، گفت: در حال حاضر دو ایستگاه فعال و یک ایستگاه غیرفعال در استان داریم و تا سال آینده یک مورد دیگر هم ایجاد می‌شود.

انتهای پیام/ 137
يکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۴
کد مطلب: 85345
مرجع : خبرگزاری تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *