۰

انتشار تصاویر افراد در شبکه‌های اجتماعی جرم است

قم نیوز: رئیس پلیس فتا قم گفت: برابر قانون جرایم رایانه‌ای هرکس به وسیله سیستم‎های رایانه‎ای تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی را بدون رضایت فرد منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس و یا جزای نقدی و یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
انتشار تصاویر افراد در شبکه‌های اجتماعی جرم است
انتشار تصاویر افراد در شبکه‌های اجتماعی جرم است
به گزارش قم نیوز علی موالی اظهار کرد: حفظ حریم خصوصی کاربران در فضای سایبر بیش از آنکه به نرم افزارها و قابلیت‌های شبکه‌های اجتماعی بستگی داشته باشد به خود کاربران بستگی داشته که چگونه در این فضا از خود مراقبت می‌کنند.

وی افزود: متاسفانه کاربران زیادی بدون توجه به حساسیت این موضوع اقدام به بارگذاری تصاویر شخصی و خصوصی خود در شبکه‌های اجتماعی می‌کنند، غافل از اینکه این امر ممکن است موجب بروز مشکلات خانوادگی و صدمه به موقعیت اجتماعی، خانوادگی و حیثیتی آن‌ها شود.

رئیس پلیس فتا استان قم ادامه داد: افراد زیادی در شبکه‌های اجتماعی با اهداف خاص از پیش برنامه ریزی شده فعالیت دارند که به دنبال مقاصد مجرمانه مختلفی از جمله هتک حیثیت، اخاذی، کلاهبرداری، جعل هویت، سرقت اطلاعات و ترویج فرهنگ ابتذال غرب هستند که غفلت کاربران از این موضوع، ممکن است حریم خصوصی آنان و خانواده شان را دچار مشکلات خطرناک سازد و از لحاظ روحی و روانی آسیب جدی به پیکره خانواده وارد آورد.

موالی اضافه کرد: هتک حیثیت یا هرگونه اقدام از طریق انتشار تصاویر خصوصی دارای عنوان مجرمانه بوده و برابر ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای هرکس به وسیله سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس و یا جزای نقدی و یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

رئیس پلیس فتا استان قم خاطرنشان کرد: براساس ماده ۱۶ قانون جرایم رایانه‌ای هرکس،‌ فیلم یا صوت یا تصویر فرد دیگری را تغییر دهد یا تحریف کرده و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس و یا جزای نقدی و یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

انتهای پیام/ 137
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۶
کد مطلب: 82964
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *