۰

انیمیشن‌های ایرانی در سطح دو دنیا قرار دارد/ ضعف محتوایی انیمیشن‌های ایرانی

قم نیوز: یک کارگردان انیمیشن، انیمیشن‌های ایرانی را در سطح دوم و سوم دنیا ارزیابی کرد و گفت: به لحاظ تکنیکی، انیمیشن‌های ایرانی کیفیت خوبی دارند اما به لحاظ محتوایی و روایت داستانی ضعیف هستند.
انیمیشن‌های ایرانی در سطح دو دنیا قرار دارد/ ضعف محتوایی انیمیشن‌های ایرانی
انیمیشن‌های ایرانی در سطح دو دنیا قرار دارد/ ضعف محتوایی انیمیشن‌های ایرانی
به گزارش قم نیوز یاسر محدثی در گفت وگو با خبرنگاران در حاشیه سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان در قم، با اشاره به وضعیت انیمیشن‌های سینمایی تولید شده در ایران، اظهار کرد: به لحاظ تکنیکی، اگر انیمیشن‌ها را در پنج رده دسته بندی کنیم، ما در سطح دوم و سوم دنیا قرار داریم و می‌توانیم انیمیشن‌هایی در این سطح کیفیت تولید کنیم.

کارگردان انیمیشن «داستان‌های بهلول»، افزود: ما از نظر تکنیکی می‌توانیم انیمیشن‌های خوبی تولید کنیم اما به لحاظ محتوا و روایت داستانی هنوز ضعف داریم.

به گفته وی، انیمیشن‌هایی که برای کودک تولید می‌شود همچنان نمی‌تواند مخاطب کودک خود را نسبت به کارهای جدی که امروز در گیشه موفقیت دارند جذب کنند چون بچه‌ها با داستان‌های غربی عادت کرده‌اند و ما هنوز به لحاظ داستان پردازی توفیقی نداریم.

محدثی افزود: اتفاقات خوبی در حوزه انیمیشن کودک در ایران در حال رخ دادن است اما هنوز فاصله زیادی تا حد ایده آل داریم. بیشتر انیمیشن‌های سینمایی که تولید می‌شود، برای بزرگسال بوده و تعداد کارهایی که با ادبیات کودک تولید می‌شود، انگشت شمار است و جای خالی آن به شدت احساس می‌شود.

کارگردان انیمیشن «آرزوی زاغ‌ها» با اشاره به مشکلاتی که در حوزه تولید انیمیشن سینمایی وجود دارد، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مشکل تولید انیمیشن، مسئله  بازگشت پول است.‌ یک انیمیشن سینمایی ۶۰ دقیقه ای در سطح حرفه ای یک پروسه دوساله و با هزینه ۵ تا ۶ میلیارد تومانی دارد و کمتر سرمایه گذاری راضی می‌شود که این هزینه را امروز صرف کند و نتیجه‌اش را دو سال دیگر ببیند و بیشتر سراغ کارهایی می‌رود که سریع تر بازگشت سرمایه داشته باشد.

وی با بیان اینکه برای انیمیشن صنف جدی وجود ندارد، تاکید کرد: قیمت گذاری‌ها و مباحث حقوقی و سطح بندی کارهای انیمیشن حالت شلخته دارد و بعضی از تهیه کنندگان بازار سیاه شکل داده‌اند و بسیاری از انیماتورهای حرفه ای به این دلیل در سال‌های گذشته از ایران رفته‌اند.

محدثی که ۳ هزار دقیقه انیمیشن تولید شده و پخش شده را در کارنامه خود دارد، اکران انیمیشن‌ها را در قالب جشنواره فیلم کودک و نوجوان اتفاق خوبی ارزیابی کرد و گفت: پیش از این، فضای سینمای انیمیشن برای شهرستان‌ها دور از دسترس بوده در صورتی که بسیاری از انیماتورهای حرفه‌ای از شهرستان‌ها هستند.
انتهای پیام / 137
سه شنبه ۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۶
کد مطلب: 81534
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *