۰

آیت‌الله نوری همدانی: درب مساجد 24 ساعته باز باشد / استفاده از ظرفیت خادمان افتخاری در مساجد

قم نیوز: آیت‌الله نوری همدانی از مراجع تقلید در پیامی به اجلاس سراسری روز جهانی مسجد که توسط مرتضی نجفی قدسی، مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) قرائت شد، با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت مساجد گفت: درب مساجد حتی المقدور باید 24 ساعته باز باشد ، چراکه خانه خداست و البته این مهم با یک خادم عملی نیست و یکی از طرح‌های قابل اجرا در این زمینه بکارگیری خادم افتخاری و شیفتی برای مساجد است.
آیت‌الله نوری همدانی: درب مساجد 24 ساعته باز باشد/استفاده از ظرفیت خادمان افتخاری در مساجد
آیت‌الله نوری همدانی: درب مساجد 24 ساعته باز باشد/استفاده از ظرفیت خادمان افتخاری در مساجد
به گزارش قم نیوز در پیام آیت الله نوری همدانی به هفدهمین اجلاس سراسری روز جهانی مسجد که با حضور ائمه جماعات در تهران برگزار شد و توسط مرتضی نجفی قدسی، مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی(ره)‌ قرائت شد، آمده است: در سی و یکم مرداد 1348 جمعی از صهیونیستها با هدف تخریب مسجد الاقصی، نخستین قبله مسلمانان به این مسجد هجوم بردند و آن را به آتش کشیدند که در این آتش سوزی مساحتی نزدیک به 1500 متر از مسجد الاقصی در آتش سوخت و علاوه بر منبر تاریخی آن، پایه‌های اصلی مسجد که گنبد بر آن قرار داشت سوخت و سقف مسجد فرو ریخت و خسارات زیادی به مسجد وارد شد و البته این عمل خبیثانه صهیونیست‌ها در آن زمان با واکنش جهان اسلام مواجه شد و منجر به تشکیل سازمان کنفرانس اسلامی شد و البته سال‌ها بعد به پیشنهاد جمهوری اسلامی، سالروز چنین بی حرمتی به مسجد الاقصی به نام روز جهانی مسجد نام گرفت.

در این پیام افزوده شده است: یک جریان مسیحی صهیونیستی یا بهتر بگوئیم صهیونیزم مسیحی که سال‌هاست در آمریکا شکل گرفته، معتقد است که مسجدالاقصی باید تخریب شود و به جای آن معبد حضرت سلیمان ساخته شود و این را شرط ظهور حضرت مسیح می‌دانند و لذا یکی از اهداف همیشگی صهیونیست‌ها تلاش برای تخریب مسجد الاقصی است و البته هرگاه هجمه ای کرده اند با اعتراض و خشم جهانی مسلمانان مواجه شده اند و ان‌شاءالله وعده‌های قرآن کریم برای نابودی صهیونیست‌ها محقق خواهد شد و این قبله اول جهان اسلام از سلطه صهیونیست‌ها آزاد خواهد شد و ان‌شاءالله بزودی جنود حزب الله در این مسجد اقامه نماز جماعت خواهند کرد.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: تشکیل این اجتماع با شکوه با حضور ائمه جماعات استان تهران، فرصت مغتنمی است تا به نکاتی در خصوص اهمیت مساجد و فضیلت نماز جماعت در آن اشاره شود. در روایتی از امیرالمومنین(ع) آمده است که فرمودند: «مَنِ اختَلَفَ اِلَی المَسجِدِ اَصابَ اِحدَی الثَّمانِ؛ اَخاً مُستَفاداً فِی اللهِ، اَو عِلماً مُستَطرَفاً اَو آیَةً مُحکَمَةً اَو یَسمَعُ کَلِمَةً تَدُلُّ عَلی هُدیً، اَو رَحمَةً مُنتَظَرَةً، اَو کَلِمَةً تَرُدُّهُ عَن ردی، اَو یَترُکَ ذَنبا خَشیَةً اَو حَیاءً » (وسائل الشیعه، ج٣، ص٤٨٠) یعنی هر کسی که به مساجد رفت و آمد کند به یکی از این هشت چیز دست یابد: پیداکردن برادری مفید در راه خدا، علم سودمند ، نشانه محکم، رحمتی که انتظارش را دارد، سخنی که اورا از بدی‌ها باز دارد، کلامی که او را هدایت نماید، ترک دنیا بخاطر ترس یا حیاء .

در این پیام افزوده شده است: در روایت دیگری از پیامبر اکرم(ص) آمده است که فرمودند: «اَلا وَ مَنْ مَشی اِلی مَسْجِدٍ یَطْلُبُ فیهِ الجَماعَهَ کانَ لَهُ بِکُلِّ خُطْوَهٍ سَبْعُونَ اَلْفَ حَسَنَهً وَ مَحاعَنْهُ سَبْعینَ اَلْفَ سَیِّئَهً وَ یَرفَعُ لَهُ مِنَ الدَّرَجاتِ مِثْلُ ذالِکَ، وَاِنْ ماتَ وَ هُوَ عَلی ذالِکَ وَ کَّلَ اللهٌ عزوجلّ بِهِ سَبْعینَ اَلْفَ مَلَکٍ یُعَوِدُونَهُ فی قَبْرِهِ وَ یُؤنِّسُونَهُ فِی وَحْدَتِهِ، وَ یَسَتَغْفِرُونَ لَهُ حّتّی یُبْعَثَ» (مکارم الاخلاق،ج2،ص375(. یعنی کسی که به سوی مسجدی گام بردارد تا به نماز جماعت برسد برای هر قدمش هفتاد هزار حسنه نوشته می‌شود و هفتاد هزار گناه محو می‌گردد و همچنین درجه اش هفتاد هزار مرتبه بالا رود و اگر در همین حال بمیرد خدا هفتاد هزار ملک را برای او موکل کند تا در قبر به دیدارش رفته و به او بشارت داده و با او مانوس شوند و برایش استغفار کنند تا روزی که دوباره برانگیخته شود.

در بخش دیگری از پیام آیت الله نوری همدانی خاطرنشان شده است: اینها نمونه‌هایی از توصیه‌های دینی ما نسبت به مسجد و درک نماز جماعت است که بیان همین فرمایشات ائمه اطهار(ع) می‌تواند موجب جذب مردم به مساجد و استحکام اعتقادات دینی آنها شود.

در این پیام خطاب به روحانیون محترم مساجد و ائمه جمعه و جماعات آمده است: همگی می‌دانید که پایگاه اصلی انقلاب اسلامی مساجد بوده است و استمرار آن نیز از طریق همین مساجد است، بنابر این باید تلاش کنیم حضور مردم در مساجد جدی تر و بیشتر شود. امام راحل و عظیم الشان نسبت به مساجد فرمایشات زیادی دارند که باید همه آنها را مطالعه کرده و در تحقق آنها بکوشیم، حضرت امام (ره) خطاب به ملت ایران و مخصوصا روحانیون فرمودند: »شما باید هشیار باشید که مسجدها، محراب‌ها و منبرهایتان را حفظ کنید؛ بیشتر از سابق، شمایی که این معجزه را از مسجد دیدید که همه قدرت‌ها را درهم شکست نه فقط ابرقدرت‌هارا، قدرت‌های دیگر را هم درهم شکست؛ نباید در اسلام سستی کنید مسجدها را محکم نگه دارید و پرجمعیت کنید، اگر این مسجد و مرکز ستاد اسلام قوی باشد ترس از فانتوم‌ها و آمریکا و شوروی نداشته باشید؛ آن روز باید ترس داشته باشید که به مسجد پشت کنید؛ ای ملت! مسجد‌های خودتان را حفظ کنید بروید به مسجد تا این نهضت به ثمر برسد و مملکت شما نجات پیدا کند. »

در ادامه این پیام افزوده شده است: رهبری معظم انقلاب نیز همیشه نسبت به اهمیت مساجد و حفظ این سنگرها تاکید بسیار داشته و هشیارانه فرمودند: «مسجد هسته مقاومت فرهنگی و پایگاه فعالیتهای اجتماعی است و اگر این حصار و خاکریز فرهنگی نباشد، همه چیز از دست می‌رود. « اکثریت شهدای دفاع مقدس و مدافعان حرم از بچه‌های مسجدی بودند و این مساجد هستند که با پایگاه‌های بسیج و کانون‌های فرهنگی رونق گرفته و شهید پرور شده اند.

در پیام این مرجع تقلید تصریح شده است: اما بزرگواران! امروزه وضعیت مساجد چگونه است؟! آمارها وضعیت مطلوبی را نشان نمی دهد، کما اینکه اظهار داشته اند از 75 هزار مسجد کشور شاید نیمی از آنها فاقد امام جماعت باشند! همه بدانید از اصلی ترین وظایف روحانیت، احیاء مساجد است و هر روحانی باید سعی کند در کنار دیگر فعالیت‌های علمی و دینی اش در یک مسجد مستقر شود و خود را در