۰

۲۰میلیون وام اشتغال به زندانیان آزاد شده پرداخت می شود

قم نیوز: مدیر نمایندگی ستاد دیه قم گفت:محکومینی که در زندان،کلاس‌های فنی و حرفه‌ای را گذرانده و مدرک دریافت کرده باشند،بعد از آزادی از زندان در اولیت دریافت وام اشتغال قرار می‌گیرند.
۲۰میلیون وام اشتغال به زندانیان آزاد شده پرداخت می شود
۲۰میلیون وام اشتغال به زندانیان آزاد شده پرداخت می شود
به گزارش قم نیوز رضا مرادی پور مدیر نمایندگی ستاد دیه استان قم با بیان اینکه ستاد دیه، با کمک خیرین مقداری از دیه محکومین و زندانیان جرایم غیر عمد را تقبل می‌کند،گفت: جرایمی همچون تصادفات رانندگی، حوادث کارگاهی، مهریه و نفقه جزء جرایم غیر عمد محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در سه ماهه ابتدای سال ۹۸، ۷۵ نفر از محکومین جرایم غیر عمد توسط ستاد دیه استان قم آزاد شدند،عنوان کرد: کل مجموع بدهی این زندانیان برابر با ۲۰ میلیارد ریال بوده که از میان این ۷۵ نفر، ۵۰ نفر محکومین مالی، ۱۷ نفر محکومین مهریه، ۶ نفر به دلیل عدم پرداخت نفقه و ۲ نفر به علت تصادف غیر عمد، در زندان بودند که با کمک این ستاد آزاد شدند.

مدیر نمایندگی ستاد دیه استان قم، افزود: برای آزادی این ۷۵ نفر، مبلغ ۶ میلیارد ریال کمک بلاعوض ستاد دیه، ۸۵۰ میلیون ریال آورده‌ی خانواده‌های زندانیان و ۳ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه بوده است، ۱۰ میلیارد ریال نیز شاکیان این محکومین از بدهی خود گذشت کردند و سرانجام ۷۵ نفر از زندانیان جرایم غیر عمد قم آزاد شده و به خانواده بازگشتند.

وی با تاکید براینکه هم اکنون ۲۷ نفر از محکومین مهریه استان قم در زندان هستند،عنوان کرد: آمار زندانیان مهریه در استان قم، نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۵۰ درصد کاهش یافته است؛ لذا از همان ابتدا همه محکومین عدم پرداخت مهریه روانه زندان نمی‌شوند بلکه غالبا کسانی که توانایی مالی دارند و به عمد حاضر به پرداخت حق همسر خود نیستند، به زندان معرفی می‌شوند.

مدیر نمایندگی ستاد دیه استان قم، با اشاره به اینکه این ستاد به صورت هیئت امنایی اداره می‌شود،تصریح کرد: ریاست دادگستری، مدیرکل کمیته امداد استان قم، مدیر کل زندان‌های استان قم و ۴ نفر از خیرین معتمد استان، از اعضای این هیئت امنا هستند؛ علاوه بر کمک مالی هیئت امناء، در ایام مختلفی در طول سال گلریزان برگزار می‌شود، برای مثال در ماه رمضان سال جاری، مبلغ ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان توسط خیرین مختلف، برای آزادی زندانیان جمع آوری شد.

مدیر مرکز امور خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج زندانیان، با اشاره به اینکه پس از اینکه زندانیان از حبس آزاد می‌شوند، تحت حمایت این مرکز قرار می‌گیرند، گفت: اکثر محکومینی که پس از آزادی از زندان تحت کمک‌های مشاوره‌ای و مالی این مرکز قرار گرفته اند، آمار بازگشت به زندان آن‌ها بسیار کمتر بوده است.

وی با اشاره به اینکه این مرکز ۲۰ میلیون تومان وام اشتغال به زندانیان آزاد شده پرداخت می‌کند، بیان کرد: محکومینی که در زندان، کلاس‌های فنی و حرفه‌ای را گذرانده و از این کلاس‌ها مدرک دریافت کرده باشند، بعد از آزادی از زندان در اولیت دریافت وام اشتغال قرار می‌گیرند.

مرادی پور تاکید کرد: بسیاری از محکومین جرایم غیر عمد با پرداخت مبالغ بسیار اندک از زندان آزاد می‌شوند، در شهر‌های مختلفی در کشور با فرهنگ سازی که انجام شده است، افراد هزینه‌ی بسیاری از مراسم‌های ختم و عزاداری اقوامشان را برای آزادی زندانیان پرداخت می‌کنند که امیدواریم این فرهنگ سازی در استان قم نیز انجام شود.

مرادی پور در خصوص دیگر خدمات مرکز مراقبت از زندانیان آزاد شده تصریح کرد: مشاوره رایگان به این افراد و خانواد آن ها، برگزاری کلاس‌های مهارت زندگی برای زندانیان به صورت مستمر، ارائه خدمات پزشکی رایگان توسط پزشک این مرکز و اعطای بسته‌های غذایی به آن ها، از خدماتی این مرکز است.

مدیر نمایندگی ستاد دیه استان قم بیان کرد: کسانی که تمایل به کمک مالی به این ستاد دارند، می‌توانند به شماره حساب‌های ۰۲۰۱۲۳۱۶۱۸۰۰۹ بانک ملی، ۱۵۳۰۰۸۵۵۹۳ بانک تجارت و ۱۸۲۲۲۸۸۷۲۴ بانک ملت مبالغ خود را واریز کنند، شماره کارت ۶۶۲۳-۰۲۵۷-۸۳۷۰-۵۸۵۹ نیز برای دریافت کمک‌های مالی همشهریان قمی در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/ 110
دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۰
کد مطلب: 80199
مرجع : سايت خبری باشگاه خبرنگاران جوان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *