۰

آیت‌الله حائری(ره) از بعد اخلاقی انسانی بسیار سلیم النفس و متخلق بود

قم نیوز: آیت‌الله سید علیرضا حائری(ره) از بعد اخلاقی انسانی بسیار سلیم النفس و متخلق بود و همواره شخصیتی وزین داشت و مراتب کمالات وی برای همه پدیدار بود.
آیت‌الله حائری(ره) از بعد اخلاقی انسانی بسیار سلیم النفس و متخلق بود
آیت‌الله حائری(ره) از بعد اخلاقی انسانی بسیار سلیم النفس و متخلق بود
به گزارش قم نیوز خبر ناگهانی ارتحال آیت‌الله سیدعلیرضا حائری(ره) که در صبح پنجشنبه بیست و ششم تیرماه منتشر شد برای بسیاری از حوزویان و عموم کسانی که با این عالم متخلق آشنایی داشتند، بسیار سخت و ناگوار است.

در توصیف منزلت علمی آیت‌الله سید علیرضا حائری که از نخبگان حوزه‌های نجف و قم محسوب می‌شدند همین بس که سال‌ها محضر درس حضرات آیات عظام امام خمینی(ره)، سید ابوالقاسم خویی، وحید خراسانی و شهید سید محمد باقر صدر را درک کرده‌­اند و مراتب فضل و دانش ایشان برای خواص حوزویان مبرهن و محرز است.

از بعد اخلاقی انسانی بسیار سلیم النفس و متخلق بود و همواره شخصیتی وزین داشت و مراتب کمالات وی برای همه پدیدار بود به‌طوری که هر گاه وارد جلسه و یا جمعی می‌شد با وزانت خود زینت بخش آن جلسه و محیط و فضا می‌گشت.

مرحوم حائری یکی از افراد اصلی تشکیل دهنده دایره المعارف فقه اسلامی بر مذهب أهل بیت علیهم السلام بود که برای این مهم سال‌ها با آیت‌الله هاشمی شاهرودی همکاری نزدیکی داشت و بعد از ارتحال ایشان نیز از سوی رهبری معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله) مسئولیت اداره این لجنه علمی به ایشان واگذار شد.

مرحوم حائری هیچ گاه درصدد بهره‌مندی و استفاده از تشخص دیگران نبود، او با این که داماد مرحوم آیت‌الله مشکینی ریاست مجلس خبرگان رهبری بود، هیچ وقت به‌دنبال انتفاع از این نسبت نبود و حتی برخی افراد بعد از ارتحال آیت‌الله مشکینی در مجلس ختم وی متوجه شدند که ایشان داماد معظم له بوده است و این معنا نهایت استقلال ایشان را می‌رساند.

مرحوم حائری یکی از دوستان بسیار نزدیک حجت‌الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی داماد آیت‌الله العظمی سیستانی(مدظله) بود که معمولا در تمامی سفرهای علمی، تبلیغی و ایام حج ایشان را همراهی می‌کرد و از حلقه اول وفاداران ایشان محسوب می‌شد.

البته دأب سید جواد شهرستانی(حفظه الله) که أخلاق بسیار کریمانه‌ای دارند، همواره این بوده است که دفتر و بعثه آیت‌الله العظمی سیستانی(دامت برکاته) که مرجعیت عالمی و جهانی دارند، باید محل حضور و آمد و شد همه علما و بزرگان حوزه و روحانیت باشد و به حق هم در این مهم بسیار موفق بوده‌اند.

ترکیب علمی و حوزوی شخصیت‌هایی که در بعثه حضرت آیت‌الله سیستانی در ایام حج و عمره در معیت سید جواد شهرستانی حضور داشتند، همواره بسیار سطح عالی و حائز اهمیت بوده است و اساسا آشنایی و ارادت بنده به ایشان نیز از همین سفرهای عمره آغاز شد و از اینکه می‌دیدم جمعی از کبار علماء اعلام از تهران، قم، مشهد، نجف و سایر بلاد برای مدتی گردهم می‌آیند و حتی جلسات شام و ناهار خوردن آنها هم گاهی محفل علمی می‌شود، لذت می‌بردم.

جلساتی که گاهی حدود بیست مجتهد و عالم فاضل در آن مجتمع بودند و لذا در اینجا مناسب است نام و یاد بزرگانی چون مرحومان حضرات آیات و حجج اسلام سید علی گلپایگانی فرزند مرحوم آیت الله سید جمال‌الدین گلپایگانی، سیدعلی غیوری، شیخ محی‌الدین انواری، شیخ مجتبی بهشتی، شیخ مهدی حائری تهرانی، سیدصالح طباطبایی تبریزی، سید صالح خراسان، مظفری قزوینی، اشرفی شاهرودی، طاهر شمس، شیخ محمدرضا ساعدی، رسولی اراکی، سیدصادق بروجردی، شیخ محقق کاشانی، شیخ محمد سمامی، آیت‌الله مصباح از علمای مشهد و دیگر کسانی که در این سفرهای بیت‌الله الحرام بودند و به دیار باقی شتافته اند، را گرامی داشته از درگاه احدیت مسئلت داریم همه آنها را غریق بحار رحمت فرموده و ارواح طیبه آنان و مرحوم آیت‌الله سید علیرضا حائری تازه گذشته را نیز با اجداد طاهرینشان و ائمه هدی علیهم السلام محشور بفرماید.

نویسنده: مرتضی نجفی‌ قدسی

انتهای پیام/ 110
جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۰
کد مطلب: 80018
مرجع : خبرگزاری تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *