۰

۲۱ هزار معلول در قم تحت پوشش خدمات بهزیستی هستند

قم نیوز: مدیرکل بهزیستی قم، با بیان اینکه در استان ۶هزار و ۵۰۰ معلول تحت پوشش مستمری بگیری این سازمان هستند،گفت: ۲۱ هزار معلول دارای پرونده هستند که به آنان انواع خدمات به صورت مستمر ارائه می شود.
۲۱ هزار معلول در قم تحت پوشش خدمات بهزیستی هستند
۲۱ هزار معلول در قم تحت پوشش خدمات بهزیستی هستند
به گزارش قم نیوز هادی کریمی اصلی، در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه قم در مصلای قدس این شهر، افزود: بهزیستی، خدمت رسانی به افراد محروم، کم توان و دارای معلولیت و یا دچار آسیب های اجتماعی از جمله وظایف ذاتی خود می داند.

وی با اشاره به خدمات توان بخشی بهزیستی به افراد دارای معلولیت، گفت: ۱۰ درصد جوامع دنیا دچار نوعی معلولیت و ۲ درصد دارای معلولیت های شدید از جمله نابینایی مطلق، ناشنوایی شدید، ضایعه نخاعی شدید و انواع نقص عضو های شدید هستند.

وی، خدمات کلینیکی درمانی، خدمات پیشگیرانه، مددکاری، مناسب سازی محیط و خدمات مشاوره ای را از جمله اقدام های بهزیستی دانست و گفت: بهزیستی با همکاری و همراهی استانداری و شهرداری قم، مطالبه گر مناسب سازی تمام معابر شهری برای تردد معلولان است.

وی با بیان اینکه متاسفانه آمار آسیب ها در تمام جوامع رو به افزایش است گفت: به طور قطع اقدام های پیشگیرانه در کاهش آسیب های جسمانی به ویژه جلوگیری از تولد کودکان دارای معلولیت هیا شدید مادرزادی می تواند موثر باشد.

وی با تاکید بر اینکه حدود نیمی از معلولیت ها، ناشی از بیماری های ژنتیکی و مادرزادی است، تصریح کرد: یکی از راه های جلوگیری و کاهش این آمار، مشاوره های ژنتیکی قبل از ازدواج، مراقبت های قبل، حین و بعد از بارداری است که سال گذشته ۴ هزار مورد خدمات مشاوره ژنتیک در قم صورت گرفت که این امر، جلوی تولد فرزند دارای معلولیت شدید را گرفته است.

مدیر کل بهزیستی قم، گفت: سال گذشته ۹۰ درصد کودکان متولد شده در این استان با کمترین هزینه تحت غربالگری شنوایی قرارگرفتند که ۵۰ تا ۷۰ کودک دارای ناشنوایی مادرزادی شناسایی که این موجب شد با مداخله و تشخیص به موقع، از ناشنوا شدن این کودکان جلوگیری شود.

وی، همراهی مردم با سازمان بهزیستی را ضروری دانست و گفت: پیشگیری، مراقبت های قبل، حین و بعد از بارداری، مشاوره ژنتیک به ویژه در ازدواج های فامیلی اهمیت بیشتر داشته و زوج های جوان و خانواده ها با مشارکت در برنامه های پیشگیرانه و شرکت درکلاس های مهارت های زندگی و پیش از ازدواج به سالم سازی جامعه کمک کنند.

کریمی اصل با تاکید بر ضرورت همراهی مردم برای کمک به مددجویان اظهار داشت: برای ارائه خدمات خوب به مددجویان نیازمند کمک مردم به ویژه افراد توانمند جامعه هستیم تا با کمک آنان امکان کمک رسانی به مددجویان بیش از گذشته فراهم شود.

وی افزود: در جنگ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به سر می بریم که از افراد توانمند تقاضا داریم که در تامین مسکن معلولان، کمک به تامین هزینه های درمانی معلولان به کمک بهزیستی بیایند.

انتهای پیام/ 110
جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۰
کد مطلب: 80011
مرجع : خبرگزاری ايرنا
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *