۰

آیت‌الله علوی بروجردی: ساختار شهرداری‌ها در کشور باید اصلاح شود

قم نیوز: استاد برجسته حوزه علمیه قم اصلاح و تغییر ساختار شهرداری‌ها را امری ضروری برای کشور دانست و گفت: در اکثر کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که شهرداری‌ها باید در اختیار مردم باشد،‌ اما در ایران این‌گونه نبوده و باید تکلیف مردم را مشخص کرد.
آیت‌الله علوی بروجردی: ساختار شهرداری‌ها در کشور باید اصلاح شود
آیت‌الله علوی بروجردی: ساختار شهرداری‌ها در کشور باید اصلاح شود
به گزارش قم نیوز آیت‌الله سید محمدجواد علوی بروجردی امروز در دیدار شهردار و مدیران شهرداری قم،‌ با بیان اینکه شهرداری‌ها در کشور مشکل ساختاری دارند، اظهار داشت: در تمام دنیا انجمن‌های شهری به‌عنوان پارلمان شهری فعالیت و از اختیارات وسیعی نسبت به مقدرات شهر برخوردار هستند.

تولیت مسجد اعظم قم با تأکید بر لزوم تغییر ساختار شهرداری‌ها در کشور گفت: در وضعیت فعلی، مردم هر اتفاقی که در شهر بیفتد را از چشم شهرداری و نمایندگان مردم در شورای شهر می‌بینند و این افراد باید پاسخگو باشند که لازمه این پاسخگویی داشتن اختیارات است.

وی با تأکید بر دولتی شدن شهرداری‌ها و سپردن آن به مردم اضافه کرد: در اکثر کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که شهرداری‌ها باید در اختیار مردم باشد،‌ اما در ایران این‌گونه نبوده و باید تکلیف مردم را مشخص کرد.

آیت‌الله علوی بروجردی با بیان اینکه اختلاط منابع مالیاتی شهر و استان و کشور را کار درستی نیست،‌تصریح کرد: هرکدام از این‌ها دارای حیطه اختیارات مشخصی بوده و باید مشخص باشد حد بودجه و منابع چه قدر است.

استاد حوزه علمیه قم اصلاح و تغییر ساختار شهرداری‌ها را امری ضروری برای کشور دانست و گفت: باید امکانات و زیرساخت‌های لازم برای جذب زائر در شهر را فراهم کرد، حضور زائران در شهر درست است که سبب درآمدزایی برای شهر می‌شود اما این حضور، هزینه‌هایی نیز بر دوش شهرداری می‌گذارد که همه این‌ها برای شهرداری صرفه اقتصادی ندارد.

وی در ادامه با اشاره به از بین رفتن باغات قم که براثر توسعه شهر اتفاق افتاده است،‌گفت: اقداماتی که در این زمینه انجام‌شده بسیار خوب و اثرگذار بوده است.

تولیت مسجد اعظم قم با اشاره به پروژه منوریل قم ابراز کرد: این پروژه همچنان در محافل عمومی داغ است و باید آن را به سرانجام رساند، حتی اگر برای استفاده تفریحی است باید از این وضعیت خارج شود.

آیت‌الله علوی بروجردی در مورد پروژه احداث فرودگاه قم نیز گفت: لازمه پیشرفت احداث فرودگاه است و مسائل و مشکلات این پروژه باید حل شود زیرا در صورت داشتن فرودگاه می‌توان تحول جدیدی در زائرپذیری قم ایجاد کرد.

وی ادامه داد: سرمایه‌ زیادی از مردم در این فرودگاه هزینه شده و باید کاری شود که این سرمایه از دست نرود و به سرانجام برسد و اگر این فرودگاه احداث شود رونق ویژه‌ای خواهد داشت.

تولیت مسجد اعظم قم در پایان با اشاره به جایگاه ویژه شهر قم گفت: با توجه به این جایگاه، هر کاری که شهرداری در این شهر انجام می‌دهد جلوی چشم بوده و همه آن را یاد گرفته و تأثیر می‌پذیرند.

انتهای پیام/ 137
پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۶
کد مطلب: 78692
مرجع : خبرگزاری تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *