۰

حجت‌الاسلام رفیعی: تحریم‌ها سبب توجه به توان داخلی می‌شود

قم نیوز: استاد حوزه و دانشگاه گفت: نخستین حرفی که امام راحل بعد از تحریم ایران توسط کارتر بیان کردند این بوده که ما از این شخص تشکر می‌کنیم که سبب شد تا خودمان به فکر تولید و توجه به توان داخل باشیم.
حجت‌الاسلام رفیعی: تحریم‌ها سبب توجه به توان داخلی می‌شود
حجت‌الاسلام رفیعی: تحریم‌ها سبب توجه به توان داخلی می‌شود
به گزارش قم نیوز حجت‌الاسلام ‌ناصر رفیعی ظهر امروز در سخنرانی که در شبستان امام خمینی(ره) حرم کریمه اهل‌بیت(س) برگزار شد، نخستین نشانه وجود خداوند را جدا شدن تمام کرات آسمان و زمین از یکدیگر عنوان کرد و اظهار داشت: تفسیر دیگر درباره نشانه وجود خدا بر اساس آیات قرآن کریم این بوده که در خلقت اولیه نه از آسمان بارانی می‌آمد و نه از زمین گیاه و درخت می‌رویید.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به نشانه‌های دیگر اثبات وجود خداوند گفت: حیات‌بخشی آب، عظمت کوه، وجود راه‌ها و جاده‌های وسط کوه، خورشید و ماه و شب و روز آیات و نشانه‌های دیگر اثبات وجود خداوند هستند.

وی با بیان متفاوت بودن نوع نگاه انسان‌ها ابراز کرد: خداوند در آیات قرآن فرموده نگاه آدمی به عالم خلقت نباید مادی باشد، بلکه به هر چیزی که در عالم خلقت وجود دارد باید نگاه توحیدی داشته باشیم، مثلاً‍ حضرت زینب(س) در واقعه عاشورا می‌فرمایند «ما رایت الا جمیلا» و یا پیامبر اکرم(ص) در هیچ حادثه‌ای نمی‌گفتند که‌ ای کاش این‌طور نمی‌شد.

رفیعی ادامه داد: نوع نگاه شیطان اشتباه بوده و درست است که انسان از خاک آفریده‌ شده اما شیطان «نفخت من روحی» را ندید و گمراه شد. اگر نگاه‌های خود را درست کنیم امید در زندگی آمده و بدبینی به وجود نمی‌آید.

استاد حوزه و دانشگاه گفت: نوع نگاه حتی به داغ فرزند هم می‌تواند توحیدی باشد،‌ از نظر روانشناسی گفته‌ شده که 20 گونه نگاه‌داریم،‌ نگاه می‌تواند مادی یا معنوی باشد،‌ ما داغ و مصیبت در حادثه کربلا می‌بینیم اما حضرت زینب(س) نگاه مثبتی داشته و همه‌چیز را توحیدی می‌بیند.

وی با نقل حدیثی از امام علی(ع) بیان کرد: پیامبر اکرم(ص) چند راه پیش پای حضرت علی(ع) گذاشتند که بین دینار، مال دنیا و نصیحت کدام را می‌خواهی که امیرالمؤمنین(ع) سومی را انتخاب می‌کنند. این‌ها همه حاکی از نوع نگاه حضرت علی(ع) به دنیا است که بین امور مادی و معنوی، نصیحت‌های پیامبر(ص) را ترجیح داده و انتخاب می‌کنند.

رفیعی مطرح کرد: پیامبر اکرم(ص) خطاب به حضرت علی(ع) فرموده‌اند اگر دیدی مردم به مستحبات اهمیت بیشتری می‌دهند تو درس بگیر و به واجبات بیشتر اهمیت بده. اگر دیدی مردم مشغول عمل دنیا هستند تو مقداری به عمل آخرتت فکر کن.  اگر دیدی مردم به زینت دنیا می‌پردازند تو به زینت آخرت بپرداز. اگر دیدی مردم به عیب‌جویی می‌پردازند تو به عیب خود مشغول باش و اگر دیدی مردم دنبال کثرت عمل هستند تو به اخلاص عمل بپرداز.

عضو هیئت‌علمی جامعه المصطفی عنوان کرد: نخستین حرفی که امام راحل بعد از تحریم ایران توسط کارتر بیان کردند این بوده که ما از این شخص تشکر می‌کنیم که سبب شد تا خودمان به فکر تولید و توجه به توان داخل باشیم،‌ بدانید خدا حکیم،‌ عالم،‌ شنوا و بینا است درنتیجه نباید حوادث روزگار را با نوع نگاه مادی و دنیوی تحلیل کنیم.

انتهای پیام/ 137
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۹
کد مطلب: 77996
مرجع : خبرگزاری تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *