۰

آیت‌الله سبحانی: مال و فرزند برای منافقان مانند عذابی الهی است

قم نیوز: مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه مال و فرزند برای منافقان مانند عذابی الهی است گفت: منافقان همواره نگران اموال خود بوده و از ترس به غارت رفتن یا نابود شدنشان همواره شب و روز خواب نداشتند.
آیت‌الله سبحانی: مال و فرزند برای منافقان مانند عذابی الهی است
آیت‌الله سبحانی: مال و فرزند برای منافقان مانند عذابی الهی است
به گزارش قم نیوز آیت‌الله سبحانی مرجع تقلید شیعیان ظهر امروز در سلسله مباحث تفسیر قرآن کریم که در مدرسه علمیه حجتیه برگزار شد اظهار داشت: در دوران صدر اسلام مشرکان و منافقان از اموال و فرزندان بسیاری برخوردار بودند و به همین جهت مسلمانان سؤال می‌پرسیدند که این نعمات چرا باید به منافقان و مشرکان داده شود ولی بسیاری از مسلمانان چنین نعماتی نداشتند.

وی افزود: آنچه قرآن کریم به آن اشاره دارد آن است که همین مال و فرزند برای منافقان به‌مانند عذابی الهی است ولی در مورد این عذاب اقوال و احتمالاتی بیان‌ شده است.

مرجع تقلید شیعیان بابیان اینکه از نگرانی‌های منافقان از جانب اولاد نیز آن بود که تصور می‌کردند که در آینده ممکن است فرزندان آن‌ها مسلمان شوند، تصریح کرد: نخستین احتمال آنکه یکی از عذاب‌های منافقان در خصوص اموال، آن بود که اموال زیاد سبب افزایش نگرانی‌ها و ناراحتی‌های آن‌ها می‌شد.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم بیان کرد: درس بزرگ اخلاقی این آیه آن است که به کسانی که زیاد قسم می‌خورند باید شک کرد، در این آیه خداوند بیان می‌کند که مشرکان و منافقان قسم زیادی می‌خورند ولی قطعاً از شما نیستند دلیل قسم خوردنشان نیز ترسی است که از مسلمانان در دل دارند.

آیت‌الله سبحانی با اشاره به آیه 54 سوره توبه افزود: خداوند در این آیه خطاب به پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید نباید اموال و اولاد منافقان تو را به تعجب وادارد، زیرا خداوند اراده کرده است تا این افراد را به‌وسیله اموال و اولادشان عذاب کند.

وی ادامه داد: ممکن است این سؤال ایجاد شود که اموال و اولاد چگونه سبب عذاب می‌شوند، در حالی‌ که این دو عامل در آیات دیگر قرآن کریم از اسباب خیر شمرده‌ شده است.

مرجع تقلید شیعیان بیان کرد: مفسران در این زمینه پاسخ‌های بسیاری داده‌اند، برخی گفته‌اند منافقان همواره نگران اموال خود بوده و از ترس به غارت رفتن یا نابود شدنشان همواره شب و روز خواب نداشتند.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه خاطرنشان کرد: منافقین همواره نگران بودند که اولادشان در آینده به اسلام جذب نشوند، از همین جهت اموال و اولادشان به عذاب دنیوی آن‌ها تبدیل‌شده بودند.

انتهای پیام/ 137
چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۵
کد مطلب: 77733
مرجع : خبرگزاری تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *