۰
با تصویب کمیسیون فرهنگی مجلس:

وزارت بهداشت و حوزه علمیه برنامه جامعه کاهش سقط جنین را تهیه می‌کنند

قم نیوز: کمیسیون فرهنگی مجلس وزارت بهداشت را موظف کرد با همکاری حوزه علمیه برنامه جامع کاهش سقط جنین را تهیه کند.
سید فاطمه ذوالقدر، نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره دهم.
سید فاطمه ذوالقدر، نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره دهم.
به گزارش قم نیوز سیده فاطمه ذوالقدر در تشریح نشست امروز(یکشنبه 15 اردیبهشت) کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: لایحه انتزاع حوزه جوانان از وزارت ورزش در کمیسیون فرهنگی به عنوان کمیسیون فرعی بررسی این موضوع، با حضور نمایندگانی از وزارت ورزش مورد بحث قرار گرفت که در نهایت اعضا با کلیات آن مخالفت کردند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین ادامه بررسی طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در دستور بود که ماده ۳۲ و ۳۳ تصویب و ماده ۳۴ حذف شد.

وی ادامه داد: به موجب ماده ۳۲ وزارت بهداشت موظف است در اجرای تحقق اصل بیست و نهم قانون اساسی اقدامات لازم را جهت ترویج و افزایش پوشش مراقبت ویژه از بارداری‌های پرخطر با رویکرد ارتقای نرخ باروری کل به مرحله اجرا درآورد.

این نماینده مجلس بیان کرد: بر اساس ماده ۳۳ وزارت بهداشت موظف است با رویکرد افزایش جمعیت و تاکید بر اثرات مثبت بارداری و فواید فرزندآوری حداکثر تا ۲ سال پس از ابلاغ این قانون نسبت به تکمیل، تربیت و بازآموزی ارائه دهندگان آموزش‌ها اقدام کند.

وی گفت: بر اساس تبصره 1 این ماده نیز وزارت بهداشت موظف است با همکاری حوزه علمیه حداکثر ظرف سه ماه پس از ابلاغ این قانون، برنامه جامع کاهش سقط جنین را تهیه کند و پس از تصویب در شورای عالی سلامت اجرا نماید.

ذوالقدر گفت: به موجب تبصره ۲ این ماده وزارت بهداشت موظف است با مشارکت سایر دستگاهها و نهادها ضمن فراهم نمودن برخورداری همه گروه‌های هدف از مراقبت‌های استاندارد در باروری اعم از مراقبت‌های پیش از بارداری و ضمن بارداری به منظور کاهش میانگین فاصله ازدواج تا تولد فرزند اول و فرزندآوری‌های بعدی با حفظ سلامت مادر و کودک اقدامات لازم را انجام دهد.

به گفته نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ماده ۳۴ این طرح که ناظر به وظیفه وزارت بهداشت در خصوص تامین حفظ و ارتقاء سلامت نوزادان و مادران باردار و ارائه خدمات اورژانسی متناسب با نوزادان و مادران باردار بود حذف شد زیرا این کار در حال حاضر انجام می‌شود./

انتهای پیام / 105
يکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۵
کد مطلب: 77364
مرجع : خبرگزاری مجلس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *