۰

هشدار آیت‌الله مکارم شیرازی نسبت به حرام بودن جوایز بسیاری از مسابقات تلویزیونی

قم نیوز: مرجع تقلید شیعیان با حرام دانستن مسابقات بخت‌آزمایی گونه صدا و سیما گفت: تمام جوایزی که از این قبیل مسابقات به برندگان داده می‌شود حرام مطلق است.
هشدار آیت‌الله مکارم شیرازی نسبت به حرام بودن جوایز بسیاری از مسابقات تلویزیونی
هشدار آیت‌الله مکارم شیرازی نسبت به حرام بودن جوایز بسیاری از مسابقات تلویزیونی
به گزارش قم نیوز آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی پیش از ظهر امروز در درس خارج فقه که در مسجد اعظم برگزار شد اظهار داشت: شکل برخی از مسابقات تلویزیونی حرام و در حکم قمار است.

وی افزود: فرض کنید یک دستگاهی پیدا شود و سؤالاتی از مردم بپرسد و به افرادی که جواب صحیح می‌دهند جایز بدهد، آیا این کار درست و صحیح است؟ صرفاً اگر جوایز این قیل مسابقات از جیب برگزارکنندگان هزینه شده و تحت عنوان ترویج مسائل علمی و آموزشی باشد اشکالی ندارد.

مرجع تقلید شیعیان تأکید کرد: متأسفانه برخی از سؤالات مذهبی که در این قبیل مسابقات مطرح می‌شود نیز نامعقول است اگر پول مسابقات تلویزیونی از مردم گرفته‌ شده و درصدی از آن به برندگان داده شود این پول و جایزه حرام مطلق است.

آیت‌الله مکارم شیرازی ادامه داد: حقیقت این است که بخش اعظمی از پولی که توسط مسابقات تلویزیونی از مردم گرفته می‌شود به جیب عوامل برگزاری و پشت پرده‌های آن می‌رود که قطعاً تمام این مبالغ حرام است.

وی با تأکید بر قمار بودن برخی از مسابقات پربیننده تلویزیونی گفت: سبک و شکل این مسابقات بخت‌آزمایی و قمار است، تمام مراجع تقلید نسبت به حرام بودن این شکل از بخت‌آزمایی‌ها حکم و فتوای تحریم صادر کرده‌اند، در کشوری که مدعی نظام اسلامی است نباید به این راحتی مال حرام جابه‌جا شود.

مرجع تقلید شیعیان گفت: برخی در توجیه این مسابقات می‌گویند برندگان به جوایز آن نیاز داشته و به آن محتاج هستند اما سخن این است که مشکلات مردم باید از راه‌های مشروع و حلال برطرف شود نه این‌که پول‌های هنگفتی از مردم گرفته‌ شده و بخش کوچکی از آن را به برنده‌ها بدهند و قسمت هنگفت آن به جیب عوامل سیما برود.

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: منطق ما اسلام و خط ما تشیع علوی است ما نمی‌توانیم خطوط قرمز را شکسته و حلال و حرام الهی را با هم بیامیزیم، عوامل این مسابقات اگر واقعاً به فکر ترویج علم در کشور هستند پول مسابقات را از جیب خودشان به برندگان بدهند.

انتهای پیام/ 137
چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۰
کد مطلب: 76996
مرجع : خبرگزاری تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *