۰

خانه تاریخی آیت‌الله گلپایگانی و حاج مولوی قم به ثبت ملی رسید

قم نیوز: مدیرکل میراث فرهنگی قم از ثبت خانه تاریخی حضرت آیت الله گلپایگانی(ره) و خانه تارخی ملأ حسین مولوی قمی و قلعه سزاوار در فهرست آثار ملی خبر داد.
خانه تاریخی آیت‌الله گلپایگانی و حاج مولوی قم به ثبت ملی رسید
خانه تاریخی آیت‌الله گلپایگانی و حاج مولوی قم به ثبت ملی رسید
به گزارش قم نیوز حمید یزدانی اظهار داشت: در جلسه کمیته ثبت سازمان میراث فرهنگی که با حضور کارشناسان، صاحب‌نظران و مسئولان مربوطه برگزار شد سه اثر تاریخی قم واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شدند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قم ادامه داد: خانه حضرت آیت‌الله گلپایگانی‌(ره) در شهر قم، کوچه 6 خیابان چهار مردان، واقع‌شده است.این اثر متعلق به اواخر دوره قاجار است که حدود 80 سال در خدمت مقاصد دینی و بیت حضرت آیت‌الله گلپایگانی بوده است.

یزدانی با بیان اینکه خانه­ آیت‌الله گلپایگانی جزءِ قدیمی‌ترین نواحی بافت تاریخی شهر قم و روبروی خانه تاریخی آیت‌الله بروجردی(ره) قرار دارد، گفت: این خانه از معدود خانه‌های ارزشمند تاریخی باقی‌مانده در استان قم محسوب می‌شود که نمونه کاملی از معماری سنتی ایران است.تزئینات آجری و کاشی‌های لعاب‌دار رخ بام‌ها از ویژگی‌های خاص معماری بنا به‌حساب می‌آید.

وی افزود: خانه ملاحسین مولوی از مداحان مشهور شهر قم که متعلق به دوره قاجار و در کوچه 18 خیابان عمار یاسر قرار دارد اثر دیگری بود که در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قم گفت: اصلی‌ترین مصالح ساختمانی خانه ملاحسین خشت است که تمام دیوارهای باربر و پوشش سقف‌ها در طبقه اول از خشت ساخته‌شده است و از چوب جهت پوشش سقف اتاق‌ها و ساخت درب و پنجره‌ها استفاده‌ شده است.

یزدانی با بیان اینکه قلعه سزاوار اثر دیگری است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسید، گفت: قلعه سزاوار در شهر قم و در بلوار پیامبر اعظم(ص) و در نزدیکی آب‌انبار تاریخی ازجمله آثار معدود تاریخی به‌جامانده در محدود شهری قم است که نسبتاً سالم مانده است.

وی تصریح کرد: عمده‌ترین مصالح بکار رفته در بنا خشت خامِ، سنگ لاشه،چوب و گچ، ملات و اندود گل و کاه‌گل است و از سنگ به‌عنوان شالوده ساختمان مورداستفاده قرار گرفته است.

انتهای پیام/ 137
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۰
کد مطلب: 75492
مرجع : خبرگزاری تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *