۰

قم در چهل سالگی انقلاب

قم نیوز: چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را درحالی جشن می گیریم که استان مقدس قم به عنوان خاستگاه انقلاب دراین سالها روند رو به رشد و پیشرفتی را طی کرده و روز به روز شاهد توسعه و آبادانی بیش از پیش آن می باشیم.
قم در چهل سالگی انقلاب
قم در چهل سالگی انقلاب
به گزارش قم نیوز پروژه های آبرسانی ، برق رسانی و شبکه گاز به مناطق روستایی ، توجه به اشتغال روستاییان ؛ بهبود کیفیت آب آشامیدنی قم با افتتاح سد 15 خرداد و انتقال آب از سرشاخه های دز ، بهبود بهداشت و درمان ، جهاد مدرسه سازی و ... ازجمله خدمات نظام اسلامی درقم می باشد که نشانگر آن است که در40 سال گذشته توجه جدی به این خطه مقدس شده است. 

*نگاهی گذرا به خدمات 40 ساله نظام اسلامی درقم 

**ساخت 623 مدرسه 
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس قم دراین زمینه گفت: در طول 40 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، 628 مدرسه با هفت هزار و 381 کلاس درس در قالب یک میلیون و 30 هزار و 257 مترمربع احداث و یا بازسازی شده است.
محسن پورگلیان افزود: دراین مدت 198 فضای ورزشی و فرهنگی با 158 هزار و 400 مترمربع زیربنا احداث و 73 باب مدرسه با 672 کلاس درس درقالب 78 هزار و 573 مترمربع زیربنا مقاوم سازی شده است.
وی بیان کرد: در حالی که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، تعداد کل فضاهای آموزشی استان قم 145 مدرسه با یک هزار و 108 کلاس در قالب 188 هزار و 500 مترمربع بود و از سوی دیگر در ساخت فضاهای فرهنگی و ورزشی نیز اقدام خاصی صورت نگرفته بود.
پورگلیان با بیان این که رشد ساخت مدرسه در روستاها و کمک های مردمی در احداث مدارس از دیگر برکت های نظام جمهوری اسلامی می باشد، گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی 87 مدرسه با 747 کلاس درس در روستاهای قم ساخته شده است، در حالی که قبل از پیروزی انقلاب فقط 48 باب مدرسه با 187 کلاس درس در روستاها احداث شده بود.

** افزایش امید به زندگی 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز گفت: امید به زندگی در این استان 73 تا 75 سال است، در حالی که این رقم قبل از انقلاب کمتر از 60 سال بود.
ابوالفضل ایرانی خواه با تبیین بخشی از دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی درحوزه سلامت قم، افزود: شاخص مرگ و میر کودکان زیر پنج سال سال گذشته در قم 10 بوده، در حالی که این رقم در سال های اول انقلاب بین 70 تا 100 بوده است.
وی اضافه کرد: از هر یک هزار تولد، بیش از 50 کودک زیر یک سال جشن تولد یک سالگی خود را نمی دیدند و امروز این عدد به 6 تا هفت تَن رسیده است.
وی با بیان این که قم جزو هفت استان برتر کشور در زمینه شاخص مرگ و میر نوزادان است، گفت: شاخص مرگ و میر نوزادان در قم به ازای هر یک هزار تولد 3.8 و کودکان زیر یک سال 7.6 است که استان در این زمینه رتبه پنجم را در کشور داراست.
ایرانی خواه افزود: در پنج سال منتهی به سال 96، شاخص مرگ و میر مادران باردار نیز در 100 هزار تولد زنده، 16.6 بوده است.

** توسعه پنج برابری راه های قم 
معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی قم نیز دراین زمینه گفت: طول راه های این استان یک هزار و 804 کیلومتر می باشد که 81 درصد آن پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در 40 سال گذشته احداث شده است.
عباس فراهانی افزود: تا سال 1357 طول راه های این استان 342 کیلومتر بود که پس از توسعه احداث راه ها در بعد از انقلاب اسلامی، این رقم با افزایش بیش از پنج برابری به یک هزار و 804 کیلومتر رسیده است.
وی اضافه کرد: در 40 سال گذشته محورهای راه فرعی و روستایی زیادی در قم احداث شده که می توان به محورهای قنوات به طول هشت کیلومتر، محور جعفریه به طول 30 کیلومتر و محور نیزار به طول 40 کیلومتر که 20 کیلومتر چهار خطه و هفت دستگاه پل برای آن احداث شده است، اشاره کرد.
به گفته وی، درحال حاضر طول کل راههای روستایی برخوردار از آسفالت در قم، 660 کیلومتر، راه بین مزارع به طول 325 کیلومتر و راه شوسه به طول 65 کیلومتر می باشد.
وی خاطرنشان کرد: به برکت انقلاب برای 244 روستای قم که دارای بالای 20 خانوار هستند، راه دسترسی و جاده آسفالت ایجاد شده و فقط 2 روستای شریف آباد بخش جعفرآباد و روستای صفرآباد بخش مرکزی جاده خاکی دارند.
وی با اشاره به افزایش بیش از 9 برابری روستاهای دارای جاده آسفالته، اضافه کرد: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، فقط 26 روستای قم دارای جاده آسفالت شده بود.
فراهانی گفت: طول راه های روستایی قم، 660 کیلومتر است که 81 درصد آن در 40 سال گذشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی احداث شده است.
طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1395، استان قم دارای 127 روستا با جمعیت بالای 20 خانوار است؛ جمعیت ساکن مناطق روستایی قم بیش از 55 هزار و 865 تن است که در قالب 17 هزار و 385 خانوار زندگی می کنند. 

** 4 هزار برابری شاخص های ورزشی قم 
مدیرکل ورزش و جوانان قم نیز دراین زمینه گفت: میانگین شاخصهای مهم ورزشی این استان نسبت به پیش از انقلاب اسلامی بیش از 4 هزار درصد رشد داشته است.
حسن عابدی با اشاره به مهمترین دستاوردها وافتخارات ورزش استان پس از انقلاب افزود: پیش از انقلاب تنها سه مکان ورزشی در قم وجود داشت که این تعداد پس از انقلاب به 110 مکان ورزشی افزایش یافته است.
وی ادامه داد: با محاسبه اماکن ورزشی ساخته شده توسط بسیج، خیرین و بخش خصوصی اماکن ورزشی استان به بیش از 370 مکان افزایش یافته است.
عابدی افزود: تعداد نفرات شرکت کننده در بازی های المپیاد پیش از انقلاب تنها یک نماینده بود که این تعداد به پنج نماینده افزایش یافته ، ضمن اینکه در بازی های آسیایی این استان پیش از انقلاب تنها 2 نماینده داشته که این تعداد به 28 ورزشکار رسیده است.
وی با اشاره به رشد 10 هزار و 100 درصدی تعداد مدال های جهانی کسب شده قم نسبت به پیش از انقلاب گفت: آن زمان استان تنها دارای یک مدال طلا در رویدادهای ورزشی جهانی بود که این تعداد به 103 مدال پس از انقلاب افزایش یافته است.
مدیرکل ورزش و جوانان قم اظهار داشت: تعداد مدال های آسیایی کسب شده توسط ورزشکاران استان از سه مدال در پیش از انقلاب با رشد حدود 4 هزار درصد به 123 مدال در سال های اخیر افزایش یافته است.

** واگذاری پنج‌ هزار قطعه زمین به روستاییان قم 
مدیرکل بنیاد مسکن قم نیز گفت: طی چهار دهه گذشته 775 هکتار زمین در 70 روستای استان توسط این نهاد انقلابی تملک و حدود پنج هزار قطعه زمین نیز تفکیک و در اختیار روستاییان قرار داده شده است.
داریوش بلدی اظهار داشت: در این مدت 16 هزار سند نیز در شهرهای دارای کمتر از 25 هزار سکنه و روستاهای قم صادر شد.
وی با اشاره به اجرای طرح هادی به منظور سامان دهی بافت مناطق روستایی در 133 روستای استان گفت: تمامی روستاهای بالای 20 خانوار قم تحت پوشش طرح هادی قرار گرفتند، و برای حدود 30 روستاهای کمتر از 20 خانوار نیز طرح مذکور تهیه شده که در مجموع 151 روستای قم مشمول طرح هستند.
بلدی گفت: در قم حدود 200 روستا وجود دارد، که 124 روستا بالای 20 خانوار و 76 روستا نیز پایین تر از 20 خانوار است.
مدیرکل بنیاد مسکن قم همچنین با اشاره به اجرای طرح ملی بهسازی مسکن روستایی گفت: مطابق این طرح باید سالانه 200 هزار مسکن تحت نظارت بنیاد مسکن مقاوم سازی شود که سهمیه ای نیز برای قم در نظر گرفته شده از این رو برای رفاه ساکنان روستا، نظام فنی روستایی در استان تشکیل شد، که مانند نظام مهندسی در مسکن شهری عمل می کند.
وی همچنین با بیان اینکه از سال 84 تاکنون 12 هزار متقاضی برای دریافت تسهیلات با نرخ کم به بانک های عامل معرفی استان شدند، گفت: از این تعداد هشت هزار تن خانه های خود را مقاوم سازی کردند.
مدیرکل بنیاد مسکن قم تصریح کرد: در گذشته با وقوع یک زلزله پنج ریشتری خانه های روستایی دچار تخریب می شد، ولی در حال حاضر به لطف طرح بهسازی از مقاومت بالایی در برابر زلزله و حوادث طبیعی برخوردار می باشند.

** رشد مطلوب قم با سوادی در قم 
معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش قم نیز در این رابطه گفت: در حالی که نرخ باسوادی در جمعیت بالای 6 سال قم طی سال های نخست پیروزی انقلاب اسلامی 47 درصد بود، این آمار اکنون به بیش از 91 درصد رسیده که این افزایش حدود 50 درصدی در نوع خود بسیار قابل توجه است. 
حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا قاسمی نیا افزود: از ابتدای تشکیل نهضت سوادآموزی در قم تاکنون حدود 400 هزار تن در دوره های مقدماتی، تکمیلی، پایانی، تحکیم سواد، انتقال و سوادآموزی شرکت کرده اند. 
وی با بیان این که اکنون در گروه سنی 10 تا 49 سال نیز 97 در صد جمعیت قم باسواد هستند، گفت: در این استان تعداد زنان باسواد از 34 درصد به 87 درصد، مردان باسواد از 64 درصد به 93 درصد، جمعیت باسواد شهری از 53 درصد به 90 درصد و جمعیت باسواد روستایی از 30 درصد به 80 درصد افزایش یافته است. 
قاسمی نیا بیان کرد: در قم 120 تن از کسانی که از نهضت سوادآموزی شروع کرده و اکنون به مدارج عالی علمی حوزوی و دانشگاهی رسیده اند، شناسایی شده اند. 
وی اضافه کرد: آموزش اولیای بی سواد دانش آموزان، آموزش مددجویان بی سواد کمیته امداد امام خمینی، بهزیستی و زندان ها، آموزش اتباع بی سواد غیرایرانی، برگزاری شورای سوادآموزی به صورت مرتب در استان و استقرار آموزشیاران در روستاها از دیگر فعالیت های نهضت سوادآموزی در این چهار دهه بوده است. 
وی با تاکید بر ارتقای سطح سوادآموزان در زمینه های مختلف از جمله مهارت های لازم زندگی گفت: برای تحقق این امر، دوره های آموزشی گوناگونی از جمله دوره آموزش رایانه و برگزاری حلقه های کتاب و کتابخوانی و تولید کتاب های آموزشی و نشریه «فرصت دوم» ویژه افراد کم سواد را انجام داده ایم.

** ساخت بیش از 320 هزار واحد مسکونی 
مدیرکل راه و شهرسازی قم نیز گفت: در حالی که کل واحدهای مسکونی موجود دراستان در ابتدای انقلاب 50 هزار و 705 واحد بوده این رقم در سال جاری به 376 هزار و 933 واحد مسکونی افزایش پیدا کرده است.
حسن صبوری اظهار داشت: در سال 57 مساحت فضای سبز شهر قم 73 هزار و 187متر مربع بوده که در سال 97 این عدد بالغ بر پنج میلیون و 440 هزار متر مربع می باشد.
وی همچنین بیان کرد: در سال 57 برای هر شهروند سه دهم متر مربع فضای سبز وجود داشته ولی این سرانه در سال جاری به 4.3 متر مربع ارتقاء یافته است.

** ضریب 99 درصدی نفوذ گاز در قم 
مدیرعامل شرکت گاز قم ، با بیان اینکه هم اکنون ضریب نفوذ گاز در 6 شهر استان قم 99.5 درصد است ، گفت: تمام شهرهای استان گازرسانی شده و با بهره برداری از گازرسانی به این 20 روستا با افتخار اعلام می کنیم ضریب نفوذ گاز روستایی قم امروز از 90 به 92 درصد افزایش یافت.
علیرضا نصیری با اشاره به بهره برداری از گازرسانی به 20 روستای بخش مرکزی افزود: ایران اسلامی بیشترین ذخایر گازی در دنیا را داراست که وزارت نفت این نعمت بزرگ را با فناوری های بسیار پیشرفته آن را استحصال کرده و آن را در شبکه خطوط انتقال گاز قوی برای بهره مندی مردم تزریق می کنند.

**رشد 58 برابری واحدهای صنعتی در قم 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم نیز دراین زمینه گفت: در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی رشد حوزه صنعت در استان بی نظیر بوده و تعداد واحدهای صنعتی فعال از سال 57 تاکنون، 58 برابر افزایش یافته است.
محمود سیجانی بیان کرد: ایجاد هفت شهرک و چهار ناحیه صنعتی جدید درکنار رشد 55 برابری اشتغال در واحدهای صنعتی استان از دیگر افتخارات 40 ساله بخش صنعت، معدن و تجارت قم است.
وی ادامه داد: همچنین در این مدت تعداد معادن استان با رشد چهار برابری مواجه بوده است.
2 هزار و 300 واحد صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ در قم وجود دارد که از این تعداد حدود 90 درصد مربوط به صنایع کوچک و متوسط است؛ همچنین بیش از 53 هزار تن در واحدهای صنعتی استان فعالیت می کنند.
قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمود آباد، ثامن الائمه (ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.

** رشد 30 برابری مراکز درمان دام قم 
مدیرکل دامپزشکی قم نیز دراین زمینه گفت: مراکز درمان دامی استان نسب به پیش از انقلاب 30 برابر و تعداد مراکز مایه کوبی 12 برابر افزایش یافته است، ضمن اینکه هم اکنون پنج کارخانه تولید داروهای دامی در قم وجود دارد که این شاخص ها قابل مقایسه با پیش از انقلاب نیست.
مهدی رفیعی محمدی با بیان اینکه موفقیت های بسیار خوبی در سال های پس از انقلاب در زمینه کنترل و مبارزه با انواع بیماری دامی به ویژه بیماری های مشترک میان دام و انسان در استان انجام شده است، افزود: بیش از 85 درصد جمعیت حساس دامی قم تحت پوشش مایه کوبی انواع واکسن قرار گرفت که این آمار بالاتر از استانداردهای جهانی است.
وی بیماری طاعون گاوی را یکی از تهدیدات دامی در دنیا دانست و گفت: با تلاش صورت گرفته پس از انقلاب اسلامی، این بیماری در ایران ریشه کن شد که در این زمینه یکی از کشورهای موفق و پیشتاز در جهان شناخته می شود.
رفیعی با تاکید بر اینکه با اقدام های پیشگیرانه پس از پیروزی انقلاب بیش از 2 دهه است که برخی بیماری های دامی مانند سیاه زخم در دام های استان دیده نشده است تاکید کرد: امسال بیماری تب برقکی دام های سنگین کنترل شد و تاکنون هیچ موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در قم مشاهده نشده است.
وی با بیان اینکه تا پیش از انقلاب امکان تست چند عامل مهم بیماری زای مشترک میان انسان و دام به طور کلی در استان وجود نداشت گفت: هم اکنون تمام دامداری های صنعتی و سنتی قم تحت پوشش واکسن بیماری های سن، تب مالت و مشمشه قرار دارند.

** استفاده از روش های نوین کشاورزی 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم نیز دراین زمینه با اشاره به دستاوردهای بخش کشاورزی پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در قبل از انقلاب، ایران بزرگترین واردکننده محصولات راهبردی کشاورزی همچون گندم بود اما امروز در تولید این محصولات به خودکفایی رسیده ایم و می توانیم مازاد نیاز کشور را صادر کنیم.
محمد رضا طلایی ادامه داد: تولید محصولات کشاورزی و دامی و همچنین پرورش آبزیان در سطح کشور قبل از انقلاب بسیار محدود بود اما اکنون با وجود محدودیت های منابع آبی و تنش های محیطی، محصولات کشاورزی در بخش های مختلف با استفاده از علم روز و به صورت صنعتی تولید می شود و می تواند علاوه بر پاسخگویی به نیازهای داخلی برای کشور آورده اقتصادی داشته باشد.
وی ادامه داد: پیش از انقلاب در استان هایی مانند قم چیزی به عنوان آبیاری تحت فشار وجود نداشت اما اکنون بیش از 23 هزار هکتار از زمین های کشاورزی این استان با استفاده از روش های نوین آبیاری می شود.
در بخش کشاورزی کل زمین های قابل کشت قم برابر 105 هزار و 730 هکتار است که این رقم 46 صدم درصد کل اراضی قابل کشت کشور می باشد؛ مجموع کشت سبز استان شامل 20 هزار هکتار باغ و 42 هزار هکتار زراعت شامل 17 هزار و 531 هکتار کشت جو، پنج هزار و 675 هکتار کشت گندم آبی، دو هزار و 346 هکتار کشت کلزا و بقیه سطح زیر کشت به محصولات یونجه، ذرت، پنبه و صیفی اختصاص یافته است.
میزان متوسط تولید بخش کشاورزی استان قم در سال برابر 746 هزار تن شامل 425 هزار تن محصولات زراعی و باغی، یک هزار و 208 تن آبزیان و 320 هزار تن محصولات دامی است.

انتهای پیام/ 110
يکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۰
کد مطلب: 74386
مرجع : خبرگزاری ايرنا
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *