۰

اختصاص بیش از 20درصد ارزش صادرات فرش کشور به استان قم

قم نیوز: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت: بر اساس آمارهای عملکردی سال های گذشته، بیش از 20درصد ارزش صادرات فرش کشور به استان قم اختصاص دارد.
اختصاص بیش از 20درصد ارزش صادرات فرش کشور به استان قم
اختصاص بیش از 20درصد ارزش صادرات فرش کشور به استان قم
به گزارش قم نیوز محمود سیجانی در رابطه با وضعیت صادرات استان قم عنوان کرد: در6 ماهه ابتدایی سال 97 حدود 122میلیون دلار  صادرات از گمرک استان قم داشته‌ایم، این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20درصد افزایش داشته است، رتبه استان قم در کشور معمولا متوسط رو به بالا بوده، یعنی از بین 31 استان کشور در مقام 9 تا12 استان اول بوده ایم و نسبت به جمعیت استان در جایگاه خوبی قرار داریم.

وی افزود: محصولات پلاستیکی، پلیمری، کفش، دمپایی و انواع اسنک محصولاتی هستند که بیشترین میزان صادرات از استان را به خود اختصاص داده اند، همچنین عراق، افغانستان، هند، ترکیه، امارات، ازبکستان و آذربایجان کشورهایی هستند که به عنوان کشور هدف، بیشترین میزان صادرات را به این کشورها داشته ایم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم در خصوص تعاملات تجاری تصریح کرد: بنابر آمار سال گذشته، کل صادرات حدود 47میلیارد دلار و واردات حدود 54میلیارد دلار بوده است، یعنی حدود 7میلیارد دلار تراز منفی داریم، برای به صفر رساندن این تراز، باید صادرات را افزایش بدهیم.

وی ادامه داد: فرش دستباف قم از گمرک استان صادر نمی شود به همین دلیل آمار دقیقی از میزان صادرات فرش دستباف در دسترس نیست، اما بر اساس آمارهای عملکردی سال های گذشته، بیش از 20درصد ارزش صادرات فرش کشور به استان قم اختصاص دارد، البته گاهی فرش دستباف به اسم فرش دستباف قم صادر می‌شود یعنی در استانی دیگر و تحت مدیریت قم، بافته و صادر می شود و در دنیا به اسم فرش دستباف قم آن را می شناسند.

سیجانی در رابطه با صادرات سوهان گفت: خوشبختانه محصول سوهان در کشورهای دیگر جایگاه پیدا کرده و محموله هایی از سوهان را به عمان، قطر، امارات، روسیه، عراق و اروپا ارسال شده است، اخیرا نمایشگاهی در بیروت برگزار شده که سوهان قم هم در آن وجود داشته است.

وی درپایان خاطرنشان کرد: امسال تولید پسته در استان، نسبت به سال گذشته و نسبت به استان های دیگر بسیار خوب بوده و شرایط جوی یکی از عوامل رونق تولید پسته در استان است، اما چون صادرات از طریق استان های دیگر صورت می گیرد، پسته استان قم هنوز نتوانسته به جایگاه خوبی در صادرات دست پیدا کند.


انتهای پیام /138
يکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۲
کد مطلب: 70380
مرجع : ایسنا
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *