۰
در نخستین همایش حمایت از حقوق مصرف‎کنندگان قم مطرح شد

ضرورت ارائه خدمات قبل، حین و پس از فروش به مصرف‌کنندگان

قم نیوز: نخستین همایش «حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان استان قم»، امروز ظهر با حضور جمعی از فعالان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی استان قم و جمعی از مسؤولان این استان برگزار شد.
ضرورت ارائه خدمات قبل، حین و پس از فروش به مصرف‌کنندگان/ دولت با گازرسانی رایگان واحدهای صنعتی را یاری کند
ضرورت ارائه خدمات قبل، حین و پس از فروش به مصرف‌کنندگان/ دولت با گازرسانی رایگان واحدهای صنعتی را یاری کند
به گزارش قم نيوز نخستین همایش «حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان استان قم»، ظهر امروز با حضور جمعی از فعالان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی استان قم، جمعی از مسؤولان استان و سید محمود نوابی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در محل اتاق بازرگانی این استان برگزار شد.
محمدجلال گلدوست، رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان قم در ابتدای این برنامه ضمن عرض تبریک به مناسبت اعیاد شعبانیه اظهار کرد: تاریخچه حمایت از حقوق مصرف کننده بر می‌گردد به ایران باستان که قوانینی در این راستا نوشته شد و تا امروز نیز این مسئله ادامه دارد.
وی ادامه داد: یکی از حقوق مصرف کننده، کسب آگاهی درباره کالایی است که می‌خواهد تهیه کند، باید اطلاعات کامل را درباره کالای مورد نظر مصرف‌کننده در اختیار او قرار داد تا آگاهانه انتخاب  و خرید کند.
رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان قم عنوان کرد: صدای مصرف‌کننده چراغ راه تولید کننده است، اگر صدای مصرف‌کننده درباره نواقص موجود در بدنه تولیدات گوناگون در جامعه شنیده شود به عنوان راهنمای تولیدکنندگان می‌تواند در راستای ارتقای سطح کیفیت تولیدات مؤثر باشد و بر این اساس بازار خرید آن کالا را رونق بخشد.
 
* همگام با حمایت از کالای ایرانی افزایش کیفیت‌ تولیدات نیز ضروری است
محمود سیجانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم نیز در ادامه این برنامه ضمن ضروری برشمردن توسعه حمایت از کالای ایرانی در کشور عنوان کرد: علاوه بر ترغیب مصرف‌کنندگان برای استفاده از کالای ایرانی باید تولیدکنندگان نیز به سمت تولید کالای باکیفیت و مورد رغبت مصرف‌کنندگان گام بردارند.
وی با بیان اینکه تکمیل ظرفیت واحدهای صنعتی قیمت تمام شده کالا را کاهش می‌دهد افزود: باید واحدهای صنعتی را یاری کرد تا با تمام ظرفیت به تولید بپردازند تا ضمن کاهش قیمت تمام شده کالا، مصرف‌کنندگان از آن کالا استقبال کنند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم بیان کرد: 13 واحد صنعتی استان قم که شامل 11 واحد تولیدی و 2 واحد خدماتی می‌شوند بر اساس معیارهای تبیین شده بیش از 70 درصد امتیاز لازم را کسب و همچنین تندیس ملی دریافت کردند.
سید مهدی صادقی استاندار قم نیز در ادامه این برنامه عنوان کرد: اقتصادی که نقش عناصر مختلف آن ضمن تأمین منافعشان حفظ شود جامعه را توسعه می‌دهد.
وی حمایت از کالای ایرانی را بخش مهمی از الگوی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: طی سال گذشته استاندارد کالاهای تولیدی استان قم رشد 25 درصدی داشت که این مسئله موجب رشد کیفیت کالا و توسعه بازار آن خواهد شد.
استاندار قم عنوان کرد: قیمت تمام شده کالا در بازار رقابت تولیدات مؤثر است که برای کسب منافع این عرصه رقابتی باید تلاش کرد.
صادقی ادامه داد: در سال 96 در زمینه جذب سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف موفقیت‌هایی برای استان کسب شد و صادرات استان نیز با رشد قابل توجهی همراه بود.
وی اضافه کرد: در حوزه اقتصادی باید در صدد انجام کارهای جدید و خلاقانه برای حاصل شدن رشد در این زمینه بود.
 
*دولت با گازرسانی رایگان واحدهای صنعتی را یاری کند
احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این برنامه عنوان کرد: در دیداری که تعدادی از مسؤولان با مقام معظم رهبری داشتند شاهد بودیم مقام معظم رهبری تأکید کردند که حمایت از تولید داخلی مورد نظر ایشان نیست بلکه حمایت از کالای ایرانی که تمام سطوح تولید 100 در صدی آن ایرانی است مورد نظر است چرا که ممکن است کالایی خارجی باشد ولی برخی از مراحل تولید آن در ایران انجام شود که این مورد نظر نیست.
وی با بیان اینکه دولت و مجلس باید از کالای ایرانی حمایت کنند اضافه کرد: دولت اکنون با برخی اقدامات از جمله گازرسانی رایگان به مراکز تولیدی می‌تواند به واحدهای تولیداتی در سطح کشور کمک کند.
عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: اگر تولیدکنندگان داخلی برای جلب رضایت مصرف‌کنندگان تلاش کنند، مصرف‌کنندگان نیز حمایت خود از کالاهای ایرانی را نشان خواهند داد؛ خدمات پس از فروش جزء حقوق مصرف‌کنندگان و یکی از مهم‌ترین راه‌های تبلیغی برای یک کالا است.
امیرآبادی ادامه داد: هر کاری در آغاز سخت است، حمایت از کالاهای تولیدی تا این تولیدات به رشد کیفی و کمی لازم می‌رسند نیز کمی سخت بنظر می‌رسد ولی راه توسعه تولیدات داخلی همین است، کشورهای توسعه یافته همانند کره نیز همین راه را رفته‌اند تا به این نقطه رسیده‌اند.
 
*ضرورت ارائه خدمات قبل، حین و پس از فروش به مصرف‌کنندگان
سید محمود نوابی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان حمایت حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز در ادامه این برنامه اظهار کرد: بنگاه‌های اقتصادی که حامی حقوق مصرف‌کننده نباشند محکوم به فنا هستند.
وی افزود: در سطح ملی حدود 17 همایش در زمینه حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان برگزار شده است.
رئیس سازمان حمایت حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه در حوزه خدمات پس از فروش واحدهای تولیدی در کشور نقص جدی وجود دارد عنوان کرد: مشکلات در زمینه خدمات پس از فروش تولیدات داخلی باید رفع شود، خدمات قبل، حین و پس از فروش باید به مصرف‌کنندگان ارائه شود.
نوابی افزود: در کشورهای پیشرفته جریمه اعتماد به برند نیز به مصرف‌کنندگانی که از کالای خریداری شده رضایت ندارد نیز پرداخت می‌شود، یعنی علاوه بر پس گرفتن کالا از خریدار، مبلغی نیز به عنوان جریمه به او پرداخت می‌شود که به دلیل اعتماد به آن برند برای تهیه کالای تولیدی آن برند اقدام کرده است ولی اکنون از آن‌ کالا راضی نیست.
وی ادامه داد: حق‌الناس بر حق‌الله مقدم است، در ارائه کالا و خدمات به مردم باید حقوق آنان را در نظر گرفت و کار را به صورت کامل برای مصرف‌کننده انجام داد.
رئیس سازمان حمایت حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اضافه کرد: تولیدکننده باید در خدمت مصرف‌کننده باشد، مصرف‌کنندگان نیز باید شرایط تولیدکنندگان ر ا درک کنند  اینکه آن‌ها نمی‌توانند در ابتدای راه کالاهای خود را در سطح صادراتی تولید کنند.
نوابی ادامه داد: سامانه 124 سازمان صنعت، معدن و تجارت در سراسر کشور برای دریافت انتقادات، پیشنهادات و گزارشات مردم پیرامون تولیدات و واحدهای مختلف تولیدی در خدمت مصرف‌کنندگان است.
در بخش پایانی این برنامه از مدیران برخی از واحدهای صنعتی برتر استان قم تجلیل شد.
انتهای پیام/
پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۰
کد مطلب: 62897
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *